Przykra sytuacja losowa? Nagła choroba? Chęć spełnienia upragnionych marzeń? Niezależnie od tego, na co zbierasz fundusze, cel jest w zasięgu Twoich rąk! Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby przybliżyć się do jego realizacji. Na Szczytnym Celu w zaledwie kilka chwil zarejestrujesz swoje konto jako osoba prywatna lub organizacja i od tego momentu możesz rozpocząć zakładanie swojej zbiórki. To naprawdę proste. Sprawdź sam!
Założenie zbiórki to dopiero początek drogi do Twojego wymarzonego celu. Aby odniosła ona sukces, musisz podzielić się tą informacją ze światem. Dzięki opcjom szybkiego udostępniania możesz dotrzeć do mnóstwa osób za pośrednictwem Facebooka, Twittera, WhatsAppa, Messengera, Instagrama i wielu innych kanałów. Możesz również ustawić swój unikalny, prosty do zapamiętania link do zbiórki i wysłać go znajomym. Rozwiązań, aby osiągnąć swój cel, jest naprawdę wiele, wystarczy jedynie wykorzystać je w odpowiedni sposób.
Indywidualny Opiekun Twojej zbiórki również będzie czuwał nad jej przebiegiem. Jeżeli poczujesz, że zbiórka stoi w miejscu, a podjęte działania nie przekładają się na efekty – napisz! Wyznaczony Opiekun jest właśnie po to, aby nieść wsparcie i udzielać praktycznych wskazówek, które przybliżą Cię do realizacji celu. Przeanalizujemy Twoją zbiórkę i wyciągniemy wnioski. Czasami lekka modyfikacja treści lub zdjęć wystarczy, aby zdecydowanie ruszyć do przodu.
W jaki sposób funkcjonuje Szczytny Cel?
Szczytny Cel daje wszystkim ludziom przestrzeń na to, aby w prosty i szybki sposób mogli tworzyć własne zbiórki lub też dokładać swoje cegiełki do marzeń innych osób. Nasz platforma wielu ludziom pozwoliła już na realizację planów, powrót do zdrowia czy podniesienie się po ciężkich przeżyciach. Dajemy solidne narzędzia i podstawy do tego, aby te marzenia osiągać. Ponadto Opiekunowie czuwający nad każdą zbiórką są skorzy do pomocy kwestiach technicznych.
Czy każdy może założyć zbiórkę?
Zbiórkę może założyć zarówno osoba prywatna, jak i fundacja, organizacja czy firma. Jeżeli natomiast jesteś niepełnoletni, ale masz już ukończone 13 lat i chciałbyś zacząć zbierać fundusze na swój cel, wówczas musisz posiadać zgodę rodziców.
Czy muszę posiadać określony cel?
W Szczytnym Celu nie wartościujemy potrzeb i uważamy, że każdy ma prawo do realizacji własnych marzeń. Oznacza to, że możesz założyć zbiórkę na dowolnie wybrany przez Ciebie cel. Może być to zarówno leczenie i rehabilitacja, zbiórka funduszy na odbudowę domu, jak również na realizację swoich pasji, marzeń, hobby. Śmiało możesz wyjść z własną, dowolną inicjatywą zbiórki.
Jak bardzo skuteczne są zbiórki na Waszym portalu?
Zakładanie u nas zbiórek jest skuteczne, ponieważ skuteczna jest potęga internetu. Z pewnością każdy z nas słyszał o choć jednej osobie, której udało się uzbierać pieniądze na wymarzony cel właśnie z pomocą internautów. To powinno stanowić główną motywację w dążeniu do celu i uzbieraniu określonej kwoty. Szczytny Cel to również pierwszy i jedyny taki portal w Polsce, gdzie nad każdą zbiórką czuwa wyznaczony Opiekun. Dzięki niemu nie będziesz zdany wyłącznie na siebie. W razie problemów i pytań otrzymasz garść konkretnych i przydatnych wskazówek, dzięki którym Twoja zbiórka nabierze jeszcze większego tempa.
Szczytny Cel jest idealnym narzędziem w drodze do Twoich marzeń. Dlaczego?
Czy założenie u Was zbiórki jest legalne?
Tak. 18 lipca 2014 roku to bardzo ważna data, jeżeli chodzi o prowadzenie zbiórek internetowych. Wówczas dużej zmianie uległa ustawa o zbiórkach publicznych. Od tego momentu wszelkiego rodzaju zrzutki na wybrane przez nas cele można prowadzić, nie spełniając żadnych dodatkowych formalności, nie trzeba również posiadać zgód, aby móc taką zbiórkę zorganizować.
Boję się, że wpłacę pieniądze oszustom. Jak to zweryfikować?
Oszustwa się zdarzają i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jesteśmy jednak czujni i na bieżąco reagujemy na nadsyłane nam zgłoszenia i nieprawidłowości. Dokonujemy również weryfikacji konta bankowego organizatorów zbiórek za pomocą przelewu weryfikacyjnego. To jednak nie wszystko. Uruchomiliśmy specjalny system zgłoszenia nadużycia. Może to zrobić każdy użytkownik naszej witryny, jeżeli ma tylko cień podejrzeń, że zbiórka łamie prawo. Kolejną przydatną opcją jest możliwość bezpośredniego kontaktu z organizatorem zbiórki. Jeżeli jakaś kwestia budzi naszą ciekawość, wątpliwości, chcielibyśmy bezpośrednio o coś dopytać przed wpłaceniem pieniędzy – nie ma ku temu najmniejszych problemów. Pod informacją o autorze zbiórki wystarczy kliknąć przycisk „zadaj pytanie” i wówczas możemy bezpośrednio porozmawiać z jej organizatorem.
Czy zebrane pieniądze muszę wypłacić na jakieś konkretne konto?
Zebrane pieniądze można wypłacić na konto w dowolnym banku. Jednak, aby to uczynić, trzeba najpierw przejść proces weryfikacji. Polega on na wykonaniu przelewu na kwotę 1 zł, wpisując w tytule wskazane przez nas dane. Dzięki temu mamy pewność, że zebrane środki zostaną przelane bezpośrednio na Twoje indywidualne konto bądź oficjalne konto organizacji.
Jak wygląda kwestia prowadzenia zbiórki i opłacenia podatków?
Z prawnego punktu widzenia, pieniądze otrzymane ze zrzutek traktowane są jak darowizny. Oznacza to, że opodatkowane mogą zostać wyłącznie poszczególne wpłaty, których wartość przekracza 4902 złote (wartość kwoty wolnej od podatku). Doświadczenie podpowiada, że w przeważającej części przypadków ludzie skorzy są wpłacać zdecydowanie mniejsze sumy i to one przybliżają nas do osiągnięcia celu. Jeżeli znalazłby się hojny darczyńca, który przelałby nam 5000 złotych na raz, wówczas musielibyśmy indywidualnie zgłosić to do urzędu skarbowego i odprowadzić od tej kwoty odpowiedni podatek.
Czy możliwe jest założenie zbiórki w imieniu innej osoby?
Tak, jednak wyłącznie w przypadku kiedy posiadamy zgodę takiej osoby. Jeżeli zakładasz zbiórkę na rzecz innej osoby jest to dla nas automatycznie jednoznaczne z tym, że posiadasz jej pozwolenie.
Czy pieniądze mogę wypłacać na bieżąco?
Tak, na Szczytnym Celu dajemy pełną dowolność, jeżeli chodzi o wypłaty gotówki. Oznacza to, że pieniądze możesz przelewać na swoje konto na bieżąco i bez żadnych ograniczeń.
W jaki sposób tworzy się zbiórkę na Szczytnym Celu?
Maksymalnie uprościliśmy proces zakładania zbiórki, abyś swój czas mógł poświęcić na jej promocję i popularyzację. Na stronie głównej wystarczy skorzystać z przycisku „Stwórz zbiórkę”, następnie określić jej tytuł, docelową kwotę i podążać za wskazówkami pokazującymi się na ekranie. Możliwość opublikowania zbiórki mają tylko zarejestrowani użytkownicy, jednak proces ten również nie jest czasochłonny i zajmuje dosłownie kilka sekund. Przy redagowaniu zbiórki nie można jednak zapomnieć o szczegółowym opisie oraz zdjęciach, ponieważ to właśnie te elementy zwiększają jej wiarygodność.
Czy za założenie zbiórki będę musiał zapłacić?
Nie, założenie zbiórki jest całkowicie darmowe.
Jak szybko pojawi się moja zbiórka na Waszej stronie?
Wiemy, że zależy Wam na czasie, dlatego zbiórki widoczne są na stronie natychmiast, zaraz po ich opublikowaniu przez użytkownika.
Jaki jest maksymalny okres publikacji zbiórki?
Nie ustalamy górnej ani dolnej granicy publikacji zbiórki. Możesz ją usunąć lub edytować w każdej chwili, a także prowadzić tak długo, jak tylko masz taką potrzebę.
Czy mogę zbierać dalej, jeżeli uzbierałem już planowaną kwotę?
Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś edytował zbiórkę i zmodyfikował kwotę, którą chcesz uzbierać.
Czy niezbędne jest określanie z góry kwoty do zebrania?
Tak, należy chociaż mniej więcej oszacować koszty, których potrzebujemy do realizacji naszego celu. W wielu przypadkach zdarza się tak, że w trakcie ulegają one zmianie. Niejednokrotnie dochodzą dodatkowe kwoty, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. W takiej sytuacji nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby edytować zbiórkę i zmodyfikować nieco kwotę zbieranych funduszy.
Jest mnóstwo konkurencyjnych portali, na których można tworzyć zbiórki. Czy mogę opublikować swoją zbiórkę na wielu z nich?
Teoretycznie istnieje taka możliwość, jednak praktycznie nieco mija się ona z celem. Aby Twoja zrzutka odniosła sukces, musisz przede wszystkim skupić się na jej promocji oraz popularyzacji. Nie będziesz mógł tego zrobić skutecznie, jeżeli będzie ona widniała na wielu portalach. Po drugie, możesz stracić na wiarygodności i reputacji. Osoby, które publikują zbiórkę na wielu portalach, bardzo często postrzegani są jako oszuści. Darczyńcom natomiast ciężko w takim przypadku zweryfikować, która zbiórka powinna być priorytetowa oraz jaką realną kwotę udało Ci się tak naprawdę zebrać. Rodzi to także wiele podejrzeń o to, że któraś z tych zbiórek może być skopiowana, ukradziona i prowadzona przez inną osobą, a co za tym idzie – niewiarygodna.
Spójna taktyka działania i prowadzenie zrzutki na jednym portalu, dzięki czemu wszyscy mają podgląd do realnych postępów Twojej zbiórki, to jedyna skuteczna droga do sukcesu.
Nie znam dokładnej sumy, której potrzebuję. Czy muszę ją ustalać?
Tak, ustawienie konkretnej sumy, którą chcesz uzbierać, jest u nas niezbędne. Jeżeli nie jesteś w stanie dokładnie oszacować kosztów, które poniesiesz, to nie powinno cię to zniechęcać do założenia zbiórki. Na początku możesz podać przybliżone koszty, a kiedy Twój cel stanie się już bardziej konkretny – w każdej chwili możesz je edytować.
Czy zakończenie zbiórki przed czasem jest możliwe?
Tak, w dowolnej chwili możesz edytować swoją zbiórkę, a także ją zakończyć i usunąć.
Możecie ustawić, aby moja zbiórka wyświetlała się na samej górze?
Nie. Zgodnie z zasadami naszego serwisu wszystkie zbiórki wyświetlają się chronologicznie i nie ingerujemy osobiście w kolejność pojawiania się ich w katalogu zbiórek.
Po jakim czasie mogę wypłacić zebrane pieniądze?
Jeżeli zweryfikowałeś już swoje konto bankowe i otrzymałeś od nas potwierdzenie pozytywnej weryfikacji – wówczas możesz rozpocząć wypłacanie swoich środków. Wypłacisz je w każdej chwili i możesz robić to za każdym razem, kiedy będziesz miał taką potrzebę. Nie narzucamy limitów tego typu transakcji.
Jak często mogę wypłacać pieniądze na przestrzeni trwania zbiórki?
Nie narzucamy odgórnie limitów, ile razy w ciągu trwania zbiórki możesz wypłacić środki. To ty tylko i wyłącznie decydujesz, w którym momencie i jak często będziesz wypłacał zebrane na własny cel fundusze.
Czy jak wypłacę pieniądze, to moja zbiórka ulegnie wyzerownaiu?
Nie, wypłata środków w żaden sposób nie wpływa na stan licznika. Możesz przelewać pieniądze wielokrotnie na swoje konto, jednak na stronie Twojej zbiórki cały czas będzie widniała łączna kwota, którą udało Ci się zebrać od momentu jej opublikowania.
Ile będę czekał na otrzymanie gotówki?
Jeżeli zlecisz wypłatę środków na swoje konto, otrzymasz je maksymalnie w ciągu trzech dni roboczych.
Czy muszę czekać z wypłatą do realizacji celu?
Nie, pieniądze możesz wypłacić w dowolnym momencie na wcześniej zweryfikowany numer bankowy.
Jeżeli uzbieram planowaną sumę pieniędzy, to muszę zapłacić od tego podatek?
Wszystkie przekazane za pośrednictwem Szczytnego Celu kwoty wspomagające Twoją zbiórkę traktowane są jako darowizny. Jeżeli otrzymujesz stosunkowo niewielkie wpłaty od poszczególnych osób, wówczas nie musisz martwić się kwestią jakichkolwiek podatków. Sytuacja nieco by się skomplikowała w momencie, gdyby hojny darczyńca przelał ci ponad 4902 złote na raz. Wówczas byłbyś zobowiązany do kontaktu z urzędem skarbowym. Otrzymasz jednak od nas bezpośrednie powiadomienie, gdyby taka sytuacja miała miejsce. Praktyka pokazuje jednak, że takie wpłaty są jednak marginalne i zdarzają się bardzo rzadko. Jeżeli natomiast chodzi o członków rodziny, wówczas kwota ta jeszcze się zwiększa. Takie osoby nie powinny przelewać jednorazowo więcej niż 9637 złotych.
Jak dokonuje się wpłat na Waszym portalu?
Wpłaty na naszym portalu są bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na interesującą Cię zbiórkę, a następnie klikniesz „Wpłać na zbiórkę”. Ustalasz dogodną dla ciebie kwotę. Do wyboru masz przelew on-line lub przelew tradycyjny. Skorzystać możesz z szybkich płatności BLIK-iem lub wybrać bank, do którego należysz. Następnie postępujesz zgodnie z instrukcjami, które pojawiają się na Twoim ekranie.
Kiedy moja wpłata będzie widoczna na zbiórce?
Kwestia ta zależy wyłącznie od metody płatności, na jaką się zdecydowałeś. Przelewy BLIK-iem księgują się niemal od razu i już po kilku chwilach widoczne są na zbiórce. Jeżeli chodzi natomiast o płatność za pośrednictwem wybranego banku, wówczas wszystko zależy od tego, jak często wybrany bank dokonuje księgowania. Czasami robią to co pięć minut, czasami zdecydowanie rzadziej. Jeżeli natomiast wybierzesz opcję przelewu tradycyjnego, wówczas możesz mieć pewność, że księgowanie będzie trwało najdłużej. Średnio zajmuje ono od kilku godzin do nawet kilku dni, jeżeli wpłaty dokonujemy w weekend.
Przelałem pieniądze na zbiórkę, ale to był błąd. Czy mogę je odzyskać?
Będziesz mógł odzyskać wpłacone pieniądze jedynie w szczególnych sytuacjach lub kiedy założyciel zbiórki wyrazi na to zgodę. Jeżeli jednak założyciel zbiórki wypłaci już pieniądze na swoje indywidualne konto – wówczas z naszej strony nie możemy już nic zdziałać. Możesz kontaktować się bezpośrednio z organizatorem zbiórki za pośrednictwem naszego portalu.
Czy mogę otrzymać zaświadczenie o wpłacie, aby odliczyć ją od podatku?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że jeżeli wspomagasz osobę fizyczną, wówczas nie masz możliwości odliczenia takiej kwoty od podatku. Inaczej natomiast wygląda sytuacja z organizacjami i fundacjami. Niestety, Szczytny Cel w takim przypadku nie wystawia zaświadczeń. To, co musisz zrobić, to skontaktować się bezpośrednio z organizacją, którą zdecydowałeś się wesprzeć. Możesz zrobić to w prosty sposób nawet za pośrednictwem naszego portalu.
Jaką metodą mogę dokonać wpłaty?
Na Szczytnym Celu istnieje wiele metod płatności. Najpopularniejszą są transakcje BLIK, ponieważ odbywają się błyskawicznie i pozwalają na szybkie zaksięgowanie gotówki na koncie zbiórki. Ponadto, jeżeli posiadasz konto w jednym z banków (PKO, mBank, ING, Pekao, Millennium, Alior Bank, Santander, Inteligo, Getin bank, Noble Bank, Credit Agricole, PBS bank, Citi Handlowy, BOŚ Bank, BGŻ BNP Parbias, Bank Pocztowy, Plus Bank, SGB, Bank Spółdzielczy, Nest Bank) możesz dokonać przelewu w uproszczony sposób. Wszystkie inne osoby mogą natomiast skorzystać z opcji przelewu tradycyjnego.
Czy będąc za granicą, również mogę wpłacać na rzecz zbiórek?
Tak, na zbiórkę możesz dokonywać wpłat z dowolnego banku, niezależnie od kraju zamieszkania. Jeżeli nie posiadasz aktualnie konta w żadnym polskim banku, wówczas musisz skorzystać z danych do przelewu międzynarodowego.
Czy moje pieniądze na pewno trafią dla potrzebujących?
Szczytny Cel przykłada bardzo dużą wagę zarówno do bezpieczeństwa organizatorów zbiórek, jak i dla ludzi o wielkich sercach. Weryfikujemy tożsamość organizatorów, jak również ich numery konta, aby mieć pewność, że pieniądze nie zostaną wypłacone w niepowołane ręce.
To oczywiście nie wszystko. Wdrożyliśmy system zgłaszania nadużyć, dlatego liczymy na to, że jeżeli dopatrzysz się nieprawidłowości lub masz informacje z innych źródeł podważające wiarygodność danej zbiórki, to szybko nas o tym poinformujesz. Masz do dyspozycji również opcję skontaktowania się bezpośrednio z organizatorem, który będzie mógł w miarę możliwości odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości.
Oczywiście warto pomagać, jednak warto robić to również z głową. Wyłącznie od Ciebie zależy decyzja, kogo chcesz wesprzeć oraz na jak dużą kwotę. Jeżeli coś wzbudza Twoje podejrzenia – zdecydowanie lepiej wstrzymać się z wpłatą i przeznaczyć środki na osoby lub fundacje, które całkowicie wzbudzają Twoje zaufanie.
Czy po zakończonej zbiórce sprawujecie kontrolę nad wydawaniem pieniędzy?
Niestety nie jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować wszystkich zbiórek. Wierzymy, że wdrożone przez nas kwestie bezpieczeństwa sprawiają, że wszelkie zebrane pieniądze trafiają do rąk potrzebujących i pozwalają na realizację marzeń. Jeżeli natomiast jesteś ciekawy, jak dalej przebiegają losy danego organizatora zbiórki – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to zweryfikował. Możesz nawiązać bezpośredni kontakt z daną osobą chociażby za pośrednictwem naszego portalu. Bardzo często w treści zbiórek podawane są również linki do witryn internetowych bądź profili w mediach społecznościowych, dzięki którym można na bieżąco śledzić przebieg losów danej osoby.
W jaki sposób mogę zgłosić nadużycie?
Jeżeli konkretna zbiórka wzbudza Twoje podejrzenia, wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem będzie zgłoszenie nadużycia. W tym celu musisz wejść na stronę konkretnej zbiórki, zjechać na dół strony i wybrać opcję „Zgłoś nadużycie”. Zostaniesz przekierowany do formularza kontaktowego, gdzie będziesz mógł opisać swoje wątpliwości związane ze zbiórką.
Kiedy podstawne jest zgłoszenie nadużycia?
Jeżeli masz podejrzenie, że organizator zbiórki w jakikolwiek sposób łamie prawo, wówczas lepiej szybko zainterweniować i zgłosić to bezpośrednio do nas. Przeanalizujemy Twoje zgłoszenie i podejmiemy odpowiednie działania. Pamiętaj jednak, aby zrobić to w sposób przemyślany i szczegółowo opisać swoje podstawy do takiego działania. W tym przypadku nie ma miejsca na prywatne spory, domysły czy opinie. Będziemy jedynie interweniować, jeżeli przedstawisz nam konkretne, potwierdzone argumenty.
Obawiam się o swoje dane osobowe. Czy muszę podawać je podczas zgłaszania nadużycia?
Zgodnie z polityką naszego serwisu, podanie danych osobowych i zostawienie do siebie kontaktu będzie konieczne. Jeżeli obawiasz się, że dostaną się one w niepowołane ręce lub poinformujemy o nich organizatora zbiórki, to w tym momencie chcemy rozwiać Twoje obawy. Będą one służyć jedynie temu, abyśmy w razie jakichkolwiek pytań mogli pozostać z Tobą w kontakcie. Jeżeli zarzuty okażą się podstawne, ujawnienie tych danych policji również może okazać się niezbędne.
Jestem ciekawy, jak dalej potoczyło się moje zgłoszenie. Czy możecie mnie o tym poinformować?
Niestety nie mamy możliwości udostępniania osobom prywatnym danych o innych użytkownikach naszego portalu.